Co jsou to altcoiny ?

Jsou to tzv.alternativní coiny, všechny ostatní kryptoměny kromě samotného bitcoinu. Vznikají jako snaha o jeho (bitcoinu) vylepšeni. Tato snaha je v některých případech naplněna a přinese svuj podíl na výstup kryptosvěta do popředí. V jiných případech stovky nesmyslných coinů nepřinesou nic. Svět je zapomene a odsune do pozadí.


Co se snaží vylepšit ?

Ačkoli se jedná o inovativní technologii, vylepšení jsou postupem času potřeba. Altcoiny se snaží o vylepšení anonymity, bitcoin je pouze pseudoanonymní, rychlosti transakcí a jejich cenu, v neposledním  případě vylepšují hashovací funkce a řeší zdroj výpočetního výkonu. Ovšem, na těchto nedostatkách vývojáři neustále pracují avšak kvůli principu demokracie na čemž si bitcoin zakláda se vývoj značně brzdí. Každou změnu nejdříve musí odsouhlasit komunita, což samozřejmě chápu a plně s tímto souhlasím.


Těžíme altcoiny !

Původně spousta altcoinu převzala způsob těžení, potvrzování transakcí, od bitcoinu ale postupm času můžeme vidět novější, vylepšené modely, které mohou být mnohem úspornější a efektivnější. Příkladem jiných modelů oproti bitcoinovému Proof-of-Work, může být Proof-of-Processed-Payments a Proof-of-State.


Litecoin (LTC)

Digitální měna založená v roce 2011 Charlessem Lee. Funguje na principu P2P jako bitcoin. Záznamy o transakcích se do blochainu zapisují každých 2,5 minuty. Snaží se řešit rychlost transakcí, cenu za transakci. Celkové množství mincí které se vypustí do oběhu je asi 4 víc než u bitcoinu což je cca 84 milionu. Používá jiný hashovací algoritmus. Oproti bitcoinu má menší počet uživatelů a je méně rozšířen, to se může jevit jako nevýhoda.


Bitcoin cash (BCH)

V době kdy počet uživatelů začal raketově růst a systém na to nebyl připraven.  To vedlo ke zpomalení procesu pro potvrzení transakcí a zárověn to vystřelilo cenu za transakci neúnosně vysoko. V té chvíli se část uživatelů rozhodla pro razantní změnu, problém nastal když se na řešení celá komunita neshodla  a jako důsledek této neschody se od bitcoinu odštěpila nová kryptoměna = Bitcoin cash. Vznik nastal 1. srpna. 2017. Od tohoto data se začal blockchain Bitcoin cash měnit od toho Bitcoinového. Block se vytváří každých 10 minut a jeho kapacita je až 8x větší. Řeší také snížení poplatků za transakce.


Monero (XMR)

Měna byla založena 18. dubna 2014. Prioritou a hlavním  úkolem je vyřešit problém s anonymitou. Narozdíl od bitcoinu má rozdílné algoritmy a funguje na vlastním protokolu >kryptonote, který řeší právě problém anonymity. Skrývá adresy příjemců a odesílatelů, skryje hodnotu transakce a v budoucnu se pracuje na skrývání IP adres uživatelů. Maximální počet mincí není omezen ale odměna za vytěžený blok se bude snižovat až do roku 2022 kdy se zastaví na 0,6XMR. Blok se vytěží každé 2 minuty a výhodou je dynamická velikost bloku tzn. že čím více uživatelů síť má, tím je blok vetší a poplatek za transakci nižší.


Další altcoiny

Altcoinů existují v současné době tisíce a všechny vyjmenovat by bylo velmi obtížné. Jsou to např: Ripple, Stellar lumens, Iota, Dash, Cardano, Dogecoin a nesmíme opomenout Ethereum které přišlo s technologii smart kontraktů. Většina kryptoměn vzniká se snahou o vylepšení našeho rozrůstajícíseho kryptosvěta a můžeme se jenom těšit s čím nás ještě překvapí.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *