Krypto peněženky jsou důležité pro ukládání našich kryptoměn, v našem případě především bitcoin. Rozlišujeme jich několik a to hardwarové, papírové, softwarové a online přes stránku nebo aplikaci. Výhody i nevýhody si v článku vysvětlíme.

1. Online

Existují ve formě aplikací do smartphonu nebo přostřednictvím webové stránky. Výhodou je, že prakticky nic nestojí. Jsou praktické a prostředí je povetšinou jednoduché na ovládání, tudíž jsou vhodné pro začátečníky. Nevýhoda může být, že oproti HW (hardwarovým) peněženkám jsou méně bezpečné.

Skvěla online peněženka ja např. Blockchain


2. Softwarové

Fungují na principu programu/aplikace stáhnutelného do smarphonu a počítače. Program obsahuje klienta ve dvou verzích. První, tlustá verze obsahuje kompletní databázi všech provedených transakcí, stáhování je ale poměrně dlouhé. Druhá verze obsahuje tenčího klienta, který obsahuje databází transakcí která stačí pro fungování peněženky, stáhnutí v řádu minut. U tohoto druhu peněženk závisí bezpečtnost také na stupni ochraně vašeho zařízení na kterém máte klienta nainstalovaného.

Tlustá verze – Bitcoin Core

Tenká verze – Electrum


3. Hardwarové

Vhodné jakmile vlastníte větší obnost v kryptoměně. Jedná se o velmi bezpečnou zařízení. Zařízení vypadá jako usb disk nebo nějaký malý přivěsek.

Funkčnost

Pokud chcete provádět transakce musíte zařízení nejdříve připojit k počítači. Po-té je možné transakce potvrdit hardwarovým tlačítkem na HW peněžence nebo opsání číselného kódu který se zobrazí na displeji peněženku, pokud jím disponuje.

Důležité je HW peněženku nikde neztratit nebo si jí nenechat ukrást.

Pokud to s kryptoměnamy myslíte vážne, doporučuji koupit.

Skvělé HW peněženky jsou:

Ledger Nano

Trezor


4.Papírové

Jednoduše si necháte vygenerovat soukromý a veřejný klíč, který následně vytisknete na papír. Potom si už musíte papír s klíčem hlídat, protože kdo má papír má přístup k prostředkům na něm. Výhoda je prakticky nulová cena a vysoká bezpečnost. Navzdory tomu provádění transakcí není tak snadné jak by mělo pro časté přesouvání kryptoměn být. Hodí se to spíše pro dlouhodobé držení.

Skvělá služba je :

bitcoinpaperwallet

walletgenerator


Další článek >> Altcoiny, co to je a k čemu to je ?


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *