Co si pod tím představit ?

Představte si, že provedete transakci určité částky v btc ale někdo musí transakci ověřit zda nechcete převést například větší částku než vlastníte. Jelikož je měna decentralizovaná musí tuto transakci ověřit jiný uživatel sítě, tzv. miner nebo těžař chcete-li. Ten vlastní zařízení s výpočetním výkonem které používá výkon k potvrzení transakcí. Miner za to dostane odměnu.


Jak se transakce potvrdí ?

Používá se k tomu algoritmus SHA-256 který dokáže z libovolně dlouhého textu vygenerovat 32 znaků dlouhý kód.


Co dělají mineři ?

Jak jsme si již řekli potvrzují transakce pomocí zařízení s výpočetním výkonem. Těžaři po té seskupují transakce a čekají na potvrzení, následně k nim  přidají odkaz na předchozí blok který byl již potvrzen a s údajem nazvaným kriptografický nonce.


Co je to blok ?

Je to seskupení potvzených transakcí.


Jaký hardware na těžení ?

Nejdříve trochu z historie. Jako první byly pro těžení použity procesory v PC které se brzy ukázaly jako neefektivní. O mnoho lépe na tom byly grafické karty, zejména ty od AMD, díky jejich architektuře. Dnes se těžba vyplatí pouze na tzv. Asic mineru který je pro počitání algorytmu SHA-256 navržen tak aby dosahoval co nejvyššího vykonu při malé spotřebě proudu.


Co znamená pojem těžební pool ?

V součásné době je hodné obtížné vytěžit vlastní blok a dostat za něj odměnu. Z toho důvodu se těžaři sdružují a spojují výpočetní sílu. Je tak mnohem snadnější najít blok. Odměna se rozděluje podle toho, kolik kdo přispěl výkonu k nalezení bloku.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *