Bitcoin (btc)

Je to virtuální nebo jinak řečeno elektronická měna, občas nazývaná jako ZLATO 2.0 nebo virtuální zlato, byla uvedena roku 2009. Zakladatelem je člověk nebo skupina lidí kteří vystupují pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Měna je kompletně decentralizovaná což v praxi znamená že nikdo, vláda, skupiny lidí a ani samotný autor nemůže s měnou jakkoliv manipulovat, padělat a jinak rozhodovat. Vše zajišťují členové sítě kteří potvrzují transkace- těžaři. Síť fuguje na principu P2P tzn. že členové jsou propojeni na přímo, nemají žadného prostředníka, žadnou vládu ani jinou společnost. To dělá měnu tak innovativní a bezpečnou.


Jak je to s anonymitou ?

Bitcoin je pseudoanonymní. Jako uživatel bitcoinu potřebujete svojí adresu, která se skládá ze 34 znaků. Získáte ji svojí btc peněženkou. Pod vaší adresou jsou následně prováděny transakce které jsou pod zmíňenou adresou viditelné, nejsou viditelné žádné osobní údaje.


Kdo se o měnu stará ?

V roce 2012 vznikla Bitcoin Foundation která dohlíží na bezpečnost měny, provádí vylepšení protokolu, sleduje hrozby a stará se i o propagaci. Nadace nemá žádné zvláštní pravomoce.


Počet bitcoinu ?

Počet bitcoinu je omezený a předem známý. Uvolňování nových bitcoinů funguje tak že čím více se jich vytěží/vypustí do oběhu tím se jejich výdej zpomalý. Konečné množství je kolem 21 000 000 btc a vytěženy by měly být roce 2140.


Důvod vzniku

Bitcoin vlastně vznikl po krizi v r. 2008 a možná bude sloužit jako určitý uchovavatel hodnoty. To otestuje jen další krize. Ve své podstatě je to snadno dostupný platební systém který může využívat každý.


Pokud vás článek zaujal můžete si přečíst i naše další články, které se budou zaměřovat na těžení bitcoinu a jak lze lze bitcoiny získávat zadarmo.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *